Cyfryzacja łańcucha dostaw studni betonowych- Finał
- dr bartek
- 19 gru 2022
- 1 minut(y) czytania
Artykuł jest podsumowaniem projektu zapoczątkowanego w poście Cyfryzacja łańcucha dostaw studni betonowych, czyli zróbmy coś praktycznego. Kto za?
Produkty projektu to dwie tabele i rysunek. W niedalekiej przyszłości planowana jest również publikacja przykładowego modelu IFC zawierającego zestaw parametrów z przykładu. Dziękuję za wkład nawigatorowi Bartkowi Tokarzewskiemu, który chłodnym okiem oceniał moje poczynania :)
Wszystko jest dostępne na GitHubie w projekcie Cyfrowe Studnie.
Co udało się zrobić i co w ten sposób można usprawnić?
Celem projektu jest usprawnienie komunikacji w łańcuchu dostaw studni betonowych przez opracowanie/doszczegółowienie nomenklatury parametrów opisujących studnię. Szczegółowy opis parametrów i proponowane jednostki oraz proponowany zakres wartości zawierają dwie tabele znajdujące się w pliku "parametry". Wielkości fizyczne zostały zobrazowane na rysunku "DCN_Studnie". Dodatkowo w pliku "parametry" znajduje się przykładowe zestawienie studni i otworów.
Nazewnictwo bazuje na języku angielskim, ponieważ bazą był słownik IFC, uznano zatem, że uzupełnianie parametrów w języku polskim jest nieuzasadnione.
Do opisania studni na potrzeby wyceny wystarczy wypełnione zestawienie studni. Na potrzeby produkcyjne konieczne jest uzupełnienie go o tabelę otworowania, która jest globalna dla całego projektu. Otwór jest identyfikowany w tabeli nazwą studni i kolejnym numerem. To podejście umożliwia w miarę łatwą interpretację zestawienia człowiekowi oraz prostą obróbkę informacji we wszelkiego rodzaju oprogramowaniu.
Jakie są potencjalne pola wykorzystania tego produktu?
Przygotowywanie "Cyfrowych Kart Materiałowych" i publikacja cyfrowych typoszeregów przez producentów, korzystających ze zunifikowanego nazewnictwa parametrów.
Zaszycie nomenklatury i eksportowanie w tej formie materiałów z oprogramowania do projektowania sieci kanalizacyjnych.
Przygotowywanie zestawień do ofertowania na bazie jednorodnego nazewnictwa.
Kontrola jakości i postępu prac na bazie zestawień cyfrowych
........... sky is the limit
Czy to podejście ma szansę?
Czy znajdzie się ktoś, kto to wdroży?
Zobaczymy.

Comments